Zaujimavosti obce
Obec známa aj archeologickými nálezmi, doloženým paleolitom, neolitom, dobou bronzovou a laténskou. Názov dediny je prvýkrát doložený v roku 1274. Vznikla v rámci zemianskej kolonizácie. V roku 1332 sa spomína ako farnosť. Už v 13. storočí bol tu postavený hrad, jeden z hradov, ktoré boli postavené po tatárskom vpáde Bélom IV. Isté je, že bol zbúraný v druhej polovici 15. storočia na rozkaz kráľa Mateja Korvína. Nachádzal sa na západnom okraji obce v polohe dnešného miestneho cintorína. Zachovala sa mohutná 20 metrov široká priekopa, na dne asi šesťmetrová. Celkový priemer fortifikácie je 60 metrov, predpokladá sa, že tu bolo palisádové opevnenie.
V centre fortifikácie na plošine 18 - 20 metrov stála asi bloková obytná stavba, na jej mieste dnes stojí jedna z troch evidovaných kultúrnych pamiatok POHREBNÁ KAPLNKA Sv. Kríža, klasicistická, ktorá má v kamennom ostení portálu klenák s letopočtom 1779. Patrila pôvodne rodine Sentivániovcov. Predpoklad, či kaplnka nestojí na základoch pôvodnej vežovitej stavby by mohol potvrdiť archeologický výskum. V obci už niekoľko rokov sa zaoberajú myšlienkou zrekonštruovať kaplnku, ale sa to ešte nepodarilo.
Druhou kultúrnou pamiatkou je RÍMSKOKATOLÍCKY KOSTOL, neskoroklasicistický, postavený v roku 1848, niekoľkokrát opravovaný, v roku 1910 doplnený o novú vežu. Je to jednoloďová stavba s presbytériom so segmentovým uzáverom. Po oboch stranách presbytéria sú pristavané priestory. Do západného priečelia je vstavaná veža. Pásy pruských klenieb dosadajú na rímsu združených pilastrov. Priečelie je inšpirované empírom, členené je vysokými pilastrami, ktoré sú pri vchode zdvojené a ústupkovo usporiadané. Na rímsové hlavice pilastrov dosadá architráv nad portálom tympanovite zakončený. Priečelie má dvojstupňový rovný atikový štít, nad ktorým sa uplatňuje veža. Veža a časť strechy boli búrkou v roku 2003 silne poškodené a následne nahradené novým krovom a krytinou.
Treťou kultúrnou pamiatkou je NEOKLASICISTICKÝ REFORMOVANÝ KOSTOL z roku 1827, čo sa dozvedáme so supraporty nad vstupom, ktorý stojí na mieste staršieho, mnohokrát upravovaného kostola. Jedná sa o jednoloďový kostol s čiastočne predstavanou vežou a obdĺžnikovou loďou s pentagonálnym záverom. Čelnej fasáde dominuje päťstupňová čiastočne predstavená veža so zaoblenými rohmi, po stranách členená pilastrami a štukovými profilovanými rímsami, ktoré sú bohužiaľ prekryté brizolitom. Nad druhým podlažím veže je trojuholníkový tympanón nad kordónovou rímskou, prechádzajúcou aj do štítu lode. Pod tympanónom je poloblúkové okno so štukovou hladkou šambránou a jednoducho profilovanou podokennou rímsou. Tvar strechy veže je ihlancový. Loď na prednej strane je členená na soklík, dvojicu hladkých pilastrov po oboch stranách vstupu, ukončenie profilovanou kordónovou rímsou, nad ktorou je konkávne tvarovaný štít s kamennými vázami po stranách. Bočné fasády majú hladké lizénové rámy, členené striedavo na širšie a užšie polia, v širších sú okná so šambránami a podokennými rímsami. Epitafom je prevdepodobne zamurovaný bočný vstup. Bočné fasády sú ukončené profilovanou podstrešnou rímsou a nadstrešnými zľabmi. Do kostola sa vstupuje štvorcovou predsieňou zaklenutou českou plackou. Priestor lode je halový, členený dvoma pilastrami s vysokými soklami a viacnásobne odstupňovanými pätkami. V strednej časti sú pilastre prerušené jednoduchou profilovanou rímsou, nad ktorou pokračuje hladké telo pilastra ukončené viacnásobne odstupňovanou profilovanou hlavicou, prechádzajúcou do stropnej rímsy po obvode lode, nad ktorou sú mohutné fabióny a rovný strop, navzájom oddelené štukovým orámovaním po celom obvode. Zaujímavá je výmaľba fabiónov a stropu. Fabióny sú zdobené šesťuholníkovými reťazcami modrej farby s hviezdicami vo vnútri a vegetatívnym ornamentom. Plocha stropu je zdobená iluzívnymi lištami na kazety vo vnútri s jemným polychrómovým vegetatívnym ornamentom. Vo veži kostola sa nachádza najstarší gotický zvon v okrese. Veriaci dlhodobo pristupujú k obnove objektu, predovšetkým veže a strechy nad loďou. Brizolitová omietka podporuje vlhnutie kostola. Malčice mali v minulosti viac zemepánskych kúrií, ktoré sa nevhodne poopravovali, nezachoval sa ani kaštieľ z roku 1862 a kúpele.